Amatorska Scena Policyjna - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Amatorska Scena Policyjna

4 września 2018 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego odbędzie się przedstawienie patriotyczno-historyczne pt. ,,Służba” w wykonaniu aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej ,,Na Posterunku”. To przedsięwzięcie jest ogromnym wyróżnieniem dla Pabianic i pabianickiej policji, gdyż tego typu spektakl odbywa się tylko w jednym wybranym mieście w danym województwie.

,,Jestem z Ciebie dumna, Tato!”

Przedstawienie patriotyczno-historyczne pt. ,,Służba” to dzieje pewnej policyjnej rodziny, opowiedziane ustami dziadka, emerytowanego funkcjonariusza służby kryminalnej. Spektakl rozpoczyna się w momencie, gdy syn dziadka – współczesny policjant przygotowuje się do uroczystości mianowania na pierwszy stopień oficerski. Przejętemu ojcu, krzątającemu się nerwowo po mieszkaniu, przygląda się jego córka Klara wraz z dwójką przyjaciół – Olą i Miłoszem. Kiedy jej tata wychodzi z domu, dziadek postanawia opowiedzieć dzieciom historię rodziny. Wspomina swoich bliskich: Jana, Tadeusza i Antoniego, którzy wstąpili do powołanej w 1919 roku Policji Państwowej, w kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości.

Jan, najstarszy z braci, początkowo służył w policji konnej. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. dołączył do Dywizjonu Huzarów Śmierci, w którym walczyli również funkcjonariusze Policji Państwowej. Brał m.in. udział w potyczkach z bolszewikami pod Serockiem, Nieporętem i Kuligowem. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do służby prewencyjnej, którą przerwał dopiero wybuch II wojny światowej.  Udało mu się uniknąć sowieckiej niewoli i po wielkich trudach dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Tam wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. Przeszkolono go do zadań specjalnych w zakresie dywersji, sabotażu i wywiadu na tyłach wroga. Został Cichociemnym – żołnierzem Armii Krajowej. Zrzucono go ze spadochronem w okolicach Siedlec. Działał w konspiracji, a później walczył w powstaniu warszawskim. Zginął na Czerniakowi, dowodząc powstańczym pododdziałem.

Antoni, najmłodszy z braci, ukończył Szkołę dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkcih koło Lwowa. Otrzymał przydział służbowy do Komendy PP Okręgu XIV Poleskiego w Brześciu nad Bugiem. Po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. został osadzony w obozie na wyspie Stołbnyj, w pobliżu Ostaszkowa. Zamordowano go w Kalininie, zwłoki rzucono do dołów śmierci w Miednoje.

Tadeusz, średni z braci, służył w policji warszawskiej do momentu zajęcia stolicy przez hitlerowskich okupantów. W październiku 1939 roku, na mocy odezwy (Aufruf) wyższego dowódcy SS i Policji gen. Krugera – pod groźbą kary śmierci – został wcielony do powołanej na terenie Generalnego Gubernatorstwa Polskiej Policji (Polnische Polizei), zwanej również ,,policją granatową” (od koloru munduru). Z narażeniem życia współpracował z Armią Krajową, pomagał rodakom w różnych sytuacjach. Zginął pod gruzami walącej się kamienicy, niosąc ratunek poszkodowanym.

Dzieci mocno przeżywają opowieść dziadka. Klara uświadamia sobie, że policyjna służba, to nie tylko praca, ale także karty historii i tradycji naszego kraju.

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego do Pabianic przybędą znamienici goście: parlamentarzyści, dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, władz samorządowych gminy/miasta/powiatu pabianickiego, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz szeregu instytucji oraz placówek oświatowych zaangażowanych w kwestie bezpieczeństwa. Szczególną publicznością, do której adresowane jest przedstawienie będą uczniowie klas mundurowych z Pabianic i Łodzi. W tym wyjątkowym przedstawieniu nie zabraknie komendantów miejskich/powiatowych ze wszystkich jednostek garnizonu łódzkiego. To przedsięwzięcie jest ogromnym wyróżnieniem dla Pabianic i pabianickiej policji, gdyż tego typu spektakl odbywa się tylko w jednym wybranym mieście w danym województwie. Jednocześnie pabianiccy policjanci przepraszają i proszą o wyrozumiałość w związku z utrudnieniami w ruchu przy ul. Kościuszki w Pabianicach i okolicach Miejskiego Ośrodka Kultury.   

Spektakl historyczno-edukacyjny ,,Służba” jest integralną częścią uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej płk. Janusza Zygmunta Jagryma – Maleszewskiego, Komendanta Głównego Policji Państwowej w latach 1926-1935 patrona Policji województwa łódzkiego, która odbędzie się 4 września 2018 roku o godzinie 11:30 przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.